Sahara Zachodnia to teren pustynny, sięgający wybrzeża Oceanu Atlantyckiego. Jego status polityczny nie jest dziś do końca ustalony, ale kiedyś była to kolonia hiszpańska. Obecnie Maroko traktuje ten teren jako jedną ze swoich południowych prowincji. Jednak spory o Saharę Zachodnią nadal trwają.
Teren Sahary Zachodniej idealnie nadaje się na wyprawę dla prawdziwych poszukiwaczy przygód (o tym co zabrać na taką wycieczkę pisaliśmy wcześniej). Mimo, że to tak naprawdę obszar kamienistej pustyni, gdzieniegdzie z piaszczystymi wydmami. Jednak aby tu przyjechać, trzeba mniej więcej orientować się w tutejszym klimacie.
Pogoda Sahary Zachodniej – temperatury i opady
Pogoda na Saharze Zachodniej dopisuje przez cały rok. Klimat panuje tu typowo pustynny, przez co od stycznia do grudnia jest ciepło, przyjemnie i przede wszystkim bezdeszczowo. W ciągu dnia bywa upalnie, ale noce są zdecydowanie chłodniejsze. Co oczywiście nie oznacza przymrozków, jedynie amplitudy dochodzą do 10-11 stopni.
Średnia temperatura roczna na Saharze Zachodniej to 26 stopni. Najcieplejszym miesiącem jest sierpień, najzimniejszym zaś styczeń. Mróz tu nigdy nie występuje, nocami natomiast termometry nie pokazują mniej niż 14-15 stopni.
Najcieplejszym okresem, podczas którego wręcz dokucza upał trwa od czerwca do września. Wówczas temperatury sięgają przynajmniej 28-29 stopni w ciągu dnia i 20-21 stopni nocą. Liczba godzin słonecznych wynosi wtedy 10-11.
Znacznie lepszym terminem na przyjazd są jesienne lub wiosenne miesiące. Październik i listopad to temperatury na poziomie 26-27 stopni. Wieczorami i nocą spadają do 18-19 stopni. Natomiast liczba godzin słonecznych spada do dziewięciu na dobę. Równie dobrym czasem na przyjazd na Saharę Zachodnią jest marzec kwiecień i maj. Wtedy słupki termometrów pokazują od 25 do 26 stopni za dnia i 15-17 w ciągu nocy. Liczba godzin słonecznych wynosi 9-10 na dobę.
Najzimniejszym okresem jaki panuje na Saharze Zachodniej to grudzień, styczeń i luty. Jednak bez obaw, temperatury za dnia dochodzą wówczas do 22-23 stopni i 15-17 w nocy. Liczba godzin słonecznych wynosi od 8 do 9 na dobę. To czas na wycieczkę dla tych, którzy w ogóle nie tolerują zbyt wysokich temperatur.

Jeśli chodzi o opady na Saharze Zachodniej, czy raczej ich brak, to średnio spada tu rocznie 51 mm deszczu. Przez 318 dni w roku jest na tym terenie sucho. Największe prawdopodobieństwo opadów występuje we wrześniu i październiku, gdzie uwaga w ciągu miesiąca są cztery (słownie) dni kiedy może padać. Najrzadziej występują one w czerwcu, podczas którego jest tylko jeden dzień w którym można spodziewać się deszczu.