Myślę, że podobnego miejsca które będzie krążyć wokół Sahary i turystki krajów na których terenie znajduje się ta pustynia, chyba nie ma. To ciekawy punkt odniesienia, bo jak wiadomo wszystkie naturalne atrakcje są magnesem na turystów, a Sahara to największa z gorących pustyń na świecie. Już samo to powoduje, że chętnych na jej odwiedzenie nie brakuje. Mimo niedogodności jakimi są wysokie temperatury panujące głównie za dnia. I turystyka się kręci.
Mapa
Sahara – podstawowe informacje
Pustynia Sahara ciągnie się przez ponad 5700 kilometrów od Atlantyku, po Morze Czerwone. Ogranicza ją także od północy Morze Śródziemne oraz góry Atlas. Pustynia znajduje się w granicach aż jedenastu państw:
- Algierii
- Maroka
- Libii
- Tunezji
- Sahary Zachodniej
- Egiptu
- Malii
- Mauretanii
- Czadu
- Nigru
- Sudanu
Sahara to zbitek 14 pustyń, które nieco różnią się od siebie. Wśród nich można wymienić pustynie: Arabską, Libijską, Tenere, Wielki Erg Zachodni czy Wielki Erg Wschodni.
Fauna i flora Sahary
Co ciekawe na Saharze, tak jak wszędzie na świecie występuje i świat roślin i świat zwierząt. Może o wiele uboższy, ale jednak. Gleby na tym terenie nie powalają, więc roślinność rośnie jedynie w zagłębieniach, w wyschniętych korytach rzek czy w szczelinach skalnych. Można tu spotkać oleandry, pistacje, akacje, tamaryszek czy dzikie oliwki. W środku samej pustyni, nie ma roślin. Ciekawostką są tu na pewno róże jerychońskie, czyli kule wysuszonych krzaków które pcha wiatr oraz występowanie w niektórych miejscach Sahary topoli!
Natomiast jeśli chodzi o faunę Sahary to można tu zobaczyć skoczki pustynne, antylopy adaks, owce grzywiaste, wielbłądy jednogarbne, koziorożce nubijskie czy gazele dorkas. Na największej pustyni świata żyją także skorpiony, osły afrykańskie, warany pustynne oraz fenki.
Jeśli dodać do tego ludzi, to świat fauny ma przedstawicieli i naszej rasy. Saharę bowiem zamieszkują ludy koczownicze, które zajmują się w głównej mierze wypasem zwierząt oraz wymiana towarów. Jednak i tu dotarła cywilizacja i zamiast transportu wielbłądami czy osłami, produkty są przewożone samochodami ciężarowymi.

Czego jeszcze nie wiesz o Saharze?
Powierzchnia pustyni ma ponad 9,4 miliona kilometrów kwadratowych, co mniej więcej odpowiada terenowi Chin. Do tego naukowcy ostatnio dowiedli, że Sahara powiększyła się przynajmniej o 10%, ze względu na niepokojące zmiany klimatu.
Klimat Sahary jest skrajnie suchy, co oznacza roczne opady na poziomie poniżej 10 mm. Temperatury za dnia mogą tu sięgać i 60 stopni Celsjusza. Natomiast dobowe wahania sięgają aż 40 stopni, w stosunku dnia do nocy.
Mimo to na Saharze zdarzają się opady śniegu! Odnotowano je na przykład i w 2016, 2017 i 2018 roku. Niestety jest to efekt ocieplania się naszego klimatu.